    KYOCERA AVX CWR29KC226JCGC
    Part No.:
    CWR29KC226JCGC
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2711 (6728 Metric)
    Description:
    CAP TANT 22UF 5% 25V 2711
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    CWR29
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    25 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    350mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max):
    0.125" (3.17mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    G
    Ratings:
    Features:
    High Reliability
    Failure Rate:
    C (0.01%)
    Grade:
    Military
    Qualification:
    MIL-PRF-55365/11
    1. How to order CWR29KC226JCGC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CWR29KC226JCGC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CWR29KC226JCGC?
    Image CWR29KC226JCGC CWR29KC226JCGC\M100 CWR29KC226JCGC\TR CWR29KC226JCGC\L CWR29KC226JCGC\W
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series CWR29 CWR29 CWR29 CWR29 CWR29
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 22 µF 22 µF 22 µF 22 µF 22 µF
    Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
    Voltage - Rated 25 V 25 V 25 V 25 V 25 V
    Type Molded Molded Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 350mOhm 350mOhm 350mOhm 350mOhm 350mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm) 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm) 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm) 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm) 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max) 0.125" (3.17mm) 0.125" (3.17mm) 0.125" (3.17mm) 0.125" (3.17mm) 0.125" (3.17mm)
    Lead Spacing - - - - -
    Manufacturer Size Code G G G G G
    Ratings - - - - -
    Features High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability
    Failure Rate C (0.01%) C (0.01%) C (0.01%) C (0.01%) C (0.01%)