    KYOCERA AVX CWR29KB334JCAC
    Part No.:
    CWR29KB334JCAC
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1005 (2512 Metric)
    Description:
    CAP TANT 0.33UF 5% 25V 1005
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    CWR29
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    25 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    7.5Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    0.065" (1.65mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    High Reliability
    Failure Rate:
    C (0.01%)
    Grade:
    Military
    Qualification:
    MIL-PRF-55365/11
    1. How to order CWR29KB334JCAC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CWR29KB334JCAC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CWR29KB334JCAC?
    Image CWR29KB334JCAC CWR29KB334JCAC\W
    Part Number CWR29KB334JCAC CWR29KB334JCAC\W
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series CWR29 CWR29
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 0.33 µF 0.33 µF
    Tolerance ±5% ±5%
    Voltage - Rated 25 V 25 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5Ohm 7.5Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm) 0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max) 0.065" (1.65mm) 0.065" (1.65mm)
    Lead Spacing - -
    Manufacturer Size Code A A
    Ratings - -
    Features High Reliability High Reliability
    Failure Rate C (0.01%) C (0.01%)