    KYOCERA AVX CU0131R75BAT2A
    Part No.:
    CU0131R75BAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCU0131R75BAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.75PF 25V C0G/NP0 0201
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    CU
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.75 pF
    Tolerance:
    ±0.1pF
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ultra Low ESR
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.013" (0.33mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CU0131R75BAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CU0131R75BAT2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CU0131R75BAT2A?
    Image CU0131R75BAT2A
    Part Number CU0131R75BAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series CU
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.75 pF
    Tolerance ±0.1pF
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Ultra Low ESR
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)