    KYOCERA AVX CKR23CG562KR
    Part No.:
    CKR23CG562KR
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCKR23CG562KR.pdf
    Description:
    CAP CER 5600PF 50V NP0 2-DIP
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Military, MIL-PRF-39014, CKR23
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    High Reliability
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    2-DIP
    Size / Dimension:
    0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
    Height - Seated (Max):
    0.195" (4.95mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.325" (8.25mm)
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CKR23CG562KR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CKR23CG562KR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKR23CG562KR?
    Image CKR23CG562KR
    Part Number CKR23CG562KR
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Military, MIL-PRF-39014, CKR23
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications High Reliability
    Failure Rate R (0.01%)
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case 2-DIP
    Size / Dimension 0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
    Height - Seated (Max) 0.195" (4.95mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.325" (8.25mm)