    KYOCERA AVX CDR31BX103AKUS
    Part No.:
    CDR31BX103AKUS
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCDR31BX103AKUS.pdf
    Description:
    CAP CER 10000PF 50V BX 0805
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Military, MIL-PRF-55681, CDR31
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    BX
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    High Reliability
    Failure Rate:
    S (0.001%)
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.051" (1.30mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CDR31BX103AKUS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CDR31BX103AKUS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDR31BX103AKUS?
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF
    Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 50V 50V 50V 50V 50V
    Temperature Coefficient BX BX BX BX BX
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features - - - - -
    Ratings - - - - -
    Failure Rate S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max) 0.051" (1.30mm) 0.051" (1.30mm) 0.051" (1.30mm) 0.051" (1.30mm) 0.051" (1.30mm)