    KYOCERA AVX CDR06BX474AKUS
    Part No.:
    CDR06BX474AKUS
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCDR06BX474AKUS.pdf
    Description:
    CAP CER 0.47UF 50V BX 2225
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Military, MIL-PRF-55681, CDR06
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    BX
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    High Reliability
    Failure Rate:
    S (0.001%)
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension:
    0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.080" (2.03mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CDR06BX474AKUS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CDR06BX474AKUS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDR06BX474AKUS?
    Image CDR06BX474AKUS\6 CDR06BX474AKUS\M CDR06BX474AKUS\M1K CDR06BX474AKUS-ZANA6 CDR06BX474AKUS
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 0.47 µF 0.47 µF 0.47 µF 0.47 µF 0.47 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 50V 50V 50V 50V 50V
    Temperature Coefficient BX BX BX BX BX
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features - - - - -
    Ratings - - - - -
    Failure Rate S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%)
    Size / Dimension 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Thickness (Max) 0.080" (2.03mm) 0.080" (2.03mm) 0.080" (2.03mm) 0.080" (2.03mm) 0.080" (2.03mm)