    KYOCERA AVX CCR07CG333JR
    Part No.:
    CCR07CG333JR
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCCR07CG333JR.pdf
    Description:
    CCR RADIALS
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Military, MIL-PRF-20, CCR07
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    High Reliability
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.480" L x 0.140" W (12.19mm x 3.56mm)
    Height - Seated (Max):
    0.500" (12.70mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.400" (10.16mm)
    Lead Style:
    Straight
    Datasheet:
    1. How to order CCR07CG333JR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CCR07CG333JR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CCR07CG333JR?
    Image CCR07CG333JR
    Part Number CCR07CG333JR
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Military, MIL-PRF-20, CCR07
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications High Reliability
    Failure Rate R (0.01%)
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.480" L x 0.140" W (12.19mm x 3.56mm)
    Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.400" (10.16mm)