    KYOCERA AVX 600S6R2AT250XT
    Part No.:
    600S6R2AT250XT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED600S6R2AT250XT.pdf
    Description:
    CAP CER 6.2PF 250V C0G/NP0 0603
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    ATC 600S
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    6.2 pF
    Tolerance:
    ±0.05pF
    Voltage - Rated:
    250V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.89mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 600S6R2AT250XT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 600S6R2AT250XT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 600S6R2AT250XT?
    Image 600S6R2AT250XT
    Part Number 600S6R2AT250XT
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series ATC 600S
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 6.2 pF
    Tolerance ±0.05pF
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.89mm)