    KYOCERA AVX 3640CC564KAT6A
    Part No.:
    3640CC564KAT6A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3640CC564KAT6A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.56UF 630V X7R 3640
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    KGM - HV
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.56 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    630V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    3640 (9110 Metric)
    Size / Dimension:
    0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.110" (2.80mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 3640CC564KAT6A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3640CC564KAT6A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3640CC564KAT6A?
    Image 3640CC564KAT6A
    Part Number 3640CC564KAT6A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - HV
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Capacitance 0.56 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 630V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 3640 (9110 Metric)
    Size / Dimension 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)