    KYOCERA AVX 2225WA221KAT1A
    Part No.:
    2225WA221KAT1A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED2225WA221KAT1A.pdf
    Description:
    CAP CER 220PF 2.5KV NP0 2225
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    2500V (2.5kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension:
    0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.100" (2.54mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 2225WA221KAT1A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 2225WA221KAT1A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 2225WA221KAT1A?
    Image 2225WA221KAT1A
    Part Number 2225WA221KAT1A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 220 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 2500V (2.5kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)