    KYOCERA AVX 1825WA102KAT2A
    Part No.:
    1825WA102KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1825WA102KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 2.5KV C0GNP0 1825
    Series:
    KGM - HV
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    2500V (2.5kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.181" L x 0.248" W (4.60mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.110" (2.80mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1825WA102KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1825WA102KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1825WA102KAT2A?
    Image 1825WA102KAT2A
    Part Number 1825WA102KAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 2500V (2.5kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension 0.181" L x 0.248" W (4.60mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)