    KYOCERA AVX 1825SC103KAT2A
    Part No.:
    1825SC103KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1825SC103KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1825
    Series:
    KGM - HV
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.181" L x 0.248" W (4.60mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.110" (2.80mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1825SC103KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1825SC103KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1825SC103KAT2A?
    Image 1825SC103KAT2A
    Part Number 1825SC103KAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension 0.181" L x 0.248" W (4.60mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)