    KYOCERA AVX 1825CC224MAZ1A
    Part No.:
    1825CC224MAZ1A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1825CC224MAZ1A.pdf
    Description:
    CAP CER SMD
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    FLEXITERM®
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    600V/630V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension:
    0.181" L x 0.248" W (4.60mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 1825CC224MAZ1A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1825CC224MAZ1A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1825CC224MAZ1A?
    Image 1825CC224MAZ1A
    Part Number 1825CC224MAZ1A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 600V/630V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension 0.181" L x 0.248" W (4.60mm x 6.30mm)