    KYOCERA AVX 1812SA561KAT1A
    Part No.:
    1812SA561KAT1A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1812SA561KAT1A.pdf
    Description:
    CAP CER 560PF 1.5KV C0G/NP0 1812
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension:
    0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 1812SA561KAT1A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1812SA561KAT1A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1812SA561KAT1A?
    Image 1812SA561KAT1A
    Part Number 1812SA561KAT1A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 560 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)