    KYOCERA AVX 1812HC102KAJ1A
    Part No.:
    1812HC102KAJ1A
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1812HC102KAJ1A.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    3000V (3kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 1812HC102KAJ1A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1812HC102KAJ1A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1812HC102KAJ1A?
    Image 1812HC102KAJ1A
    Part Number 1812HC102KAJ1A
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 3000V (3kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)