    KYOCERA AVX 1812AC473MAT2A
    Part No.:
    1812AC473MAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1812AC473MAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1812
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    KGM - HV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension:
    0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.110" (2.80mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 1812AC473MAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1812AC473MAT2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1812AC473MAT2A?
    Image 1812AC473MAT2A
    Part Number 1812AC473MAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)