    KYOCERA AVX 1812AA102KAT2A
    Part No.:
    1812AA102KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1812AA102KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 1KV C0G/NP0 1812
    Series:
    KGM - HV
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Size / Dimension:
    0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.087" (2.21mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1812AA102KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1812AA102KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1812AA102KAT2A?
    Image 1812AA102KAT2A
    Part Number 1812AA102KAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.21mm)