    KYOCERA AVX 18121C225M4Z2A
    Part No.:
    18121C225M4Z2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED18121C225M4Z2A.pdf
    Description:
    CAP CER 2.2UF 100V X7R 1812
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    FLEXITERM®
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension:
    0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.110" (2.79mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 18121C225M4Z2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 18121C225M4Z2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 18121C225M4Z2A?
    Image 18121C225M4Z2A
    Part Number 18121C225M4Z2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.110" (2.79mm)