    KYOCERA AVX 180R6R8CW500XT
    Part No.:
    180R6R8CW500XT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED180R6R8CW500XT.pdf
    Description:
    MLC A/B/R
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    180R
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    6.8 pF
    Tolerance:
    ±0.25pF
    Voltage - Rated:
    500V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C
    Features:
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0709 (1823 Metric)
    Size / Dimension:
    0.070" L x 0.090" W (1.78mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.115" (2.92mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 180R6R8CW500XT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 180R6R8CW500XT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 180R6R8CW500XT?
    Image 180R6R8CW500XT
    Part Number 180R6R8CW500XT
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series 180R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 6.8 pF
    Tolerance ±0.25pF
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C
    Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0709 (1823 Metric)
    Size / Dimension 0.070" L x 0.090" W (1.78mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.115" (2.92mm)