    KYOCERA AVX 1808GA331JAT2A
    Part No.:
    1808GA331JAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1808GA331JAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 330PF 2KV C0G/NP0 1808
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    KGM - HV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    330 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    2000V (2kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1808 (4520 Metric)
    Size / Dimension:
    0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.087" (2.21mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 1808GA331JAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1808GA331JAT2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1808GA331JAT2A?
    Image 1808GA331JAT2A
    Part Number 1808GA331JAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 330 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 2000V (2kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1808 (4520 Metric)
    Size / Dimension 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.21mm)