    KYOCERA AVX 1808AC222KAT2A
    Part No.:
    1808AC222KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1808AC222KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 2200PF 1KV X7R 1808
    Series:
    KGM - HV
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1808AC222KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1808AC222KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1808AC222KAT2A?
    Image 1808AC222KAT2A-62 1808AC222KAT2A
    Part Number 1808AC222KAT2A-62 1808AC222KAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series KGM - HV KGM - HV
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 2200 pF 2200 pF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 1000V (1kV) 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient X7R X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage High Voltage
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Failure Rate - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1808 (4520 Metric) 1808 (4520 Metric)
    Size / Dimension 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm) 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)