    KYOCERA AVX 1210YC475K4Z2A
    Part No.:
    1210YC475K4Z2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1210YC475K4Z2A.pdf
    Description:
    CAP CER SMD
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    FLEXITERM®
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.090" (2.29mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 1210YC475K4Z2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1210YC475K4Z2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1210YC475K4Z2A?
    Image 1210YC475K4Z2A
    Part Number 1210YC475K4Z2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.090" (2.29mm)