    KYOCERA AVX 1210VC224KAT2A
    Part No.:
    1210VC224KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1210VC224KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.22UF 250V X7R 1210
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.110" (2.80mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1210VC224KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1210VC224KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1210VC224KAT2A?
    Image 1210VC224KAT2A
    Part Number 1210VC224KAT2A
    Product Status Active
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)