    KYOCERA AVX 1210SC472KAZ2A
    Part No.:
    1210SC472KAZ2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1210SC472KAZ2A.pdf
    Description:
    CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1210
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    FLEXITERM®
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination, High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 1210SC472KAZ2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1210SC472KAZ2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1210SC472KAZ2A?
    Image 1210SC472KAZ2A
    Part Number 1210SC472KAZ2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination, High Voltage
    Ratings -
    Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)