    KYOCERA AVX 1210GC102MAT1A
    Part No.:
    1210GC102MAT1A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1210GC102MAT1A.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    2000V (2kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1210GC102MAT1A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1210GC102MAT1A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1210GC102MAT1A?
    Image 1210GC102MAT1A
    Part Number 1210GC102MAT1A
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 2000V (2kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)