    KYOCERA AVX 12105C225MAZ2A
    Part No.:
    12105C225MAZ2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED12105C225MAZ2A.pdf
    Description:
    CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210
    Series:
    FLEXITERM®
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.110" (2.79mm)
    Datasheet:
    1. How to order 12105C225MAZ2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 12105C225MAZ2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 12105C225MAZ2A?
    Image 12105C225MAZ2A
    Part Number 12105C225MAZ2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.110" (2.79mm)