    KYOCERA AVX 12103C475K4Z2A
    Part No.:
    12103C475K4Z2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED12103C475K4Z2A.pdf
    Description:
    CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210
    Series:
    FLEXITERM®
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.110" (2.79mm)
    Datasheet:
    1. How to order 12103C475K4Z2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 12103C475K4Z2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 12103C475K4Z2A?
    Image 12103C475K4Z2A
    Part Number 12103C475K4Z2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.110" (2.79mm)