    KYOCERA AVX 1206ZC225KAZ2A
    Part No.:
    1206ZC225KAZ2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206ZC225KAZ2A.pdf
    Description:
    CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206
    Series:
    FLEXITERM®
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    10V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1206ZC225KAZ2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206ZC225KAZ2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206ZC225KAZ2A?
    Image 1206ZC225KAZ2A
    Part Number 1206ZC225KAZ2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)