    KYOCERA AVX 1206ZC106KAT2A
    Part No.:
    1206ZC106KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206ZC106KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 10UF 10V X7R 1206
    Series:
    KGM - X7R
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    10V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.075" (1.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1206ZC106KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206ZC106KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206ZC106KAT2A?
    Image 1206ZC106KAT2A
    Part Number 1206ZC106KAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)