    KYOCERA AVX 1206YG335ZAT2A
    Part No.:
    1206YG335ZAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206YG335ZAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 3.3UF 16V Y5V 1206
    Capacitance:
    3.3 µF
    Tolerance:
    -20%, +80%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    Y5V (F)
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 85°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.050" (1.27mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1206YG335ZAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206YG335ZAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206YG335ZAT2A?
    Image 1206YG335ZAT2A
    Part Number 1206YG335ZAT2A
    Product Status Active
    Capacitance 3.3 µF
    Tolerance -20%, +80%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient Y5V (F)
    Operating Temperature -30°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.050" (1.27mm)