    KYOCERA AVX 1206YD104KAT2A
    Part No.:
    1206YD104KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206YD104KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 16V X5R 1206
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1206YD104KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206YD104KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206YD104KAT2A?
    Image 1206YD104KAT2A
    Part Number 1206YD104KAT2A
    Product Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)