    KYOCERA AVX 1206YC334M4T2A
    Part No.:
    1206YC334M4T2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206YC334M4T2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.33UF 16V X7R 1206
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 1206YC334M4T2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206YC334M4T2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206YC334M4T2A?
    Image 1206YC334M4T2A
    Part Number 1206YC334M4T2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)