    KYOCERA AVX 1206YC274MAT2A
    Part No.:
    1206YC274MAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206YC274MAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.27UF 16V X7R 1206
    Capacitance:
    0.27 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1206YC274MAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206YC274MAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206YC274MAT2A?
    Image 1206YC274MAT2A
    Part Number 1206YC274MAT2A
    Product Status Active
    Capacitance 0.27 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)