    KYOCERA AVX 1206YC104K4T2A
    Part No.:
    1206YC104K4T2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206YC104K4T2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 16V X7R 1206
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1206YC104K4T2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206YC104K4T2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206YC104K4T2A?
    Image 1206YC104K4T2A
    Part Number 1206YC104K4T2A
    Product Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)