    KYOCERA AVX 1206SC102KAT2A
    Part No.:
    1206SC102KAT2A
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206SC102KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1206
    Series:
    KGM - HV
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 1206SC102KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206SC102KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206SC102KAT2A?
    Image 1206SC102KAT2A
    Part Number 1206SC102KAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)