    KYOCERA AVX 1206SA101JAT1A
    Part No.:
    1206SA101JAT1A
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206SA101JAT1A.pdf
    Description:
    CAP CER 100PF 1.5KV C0G/NP0 1206
    Capacitance:
    100 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 1206SA101JAT1A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206SA101JAT1A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206SA101JAT1A?
    Image 1206SA101JAT1A
    Part Number 1206SA101JAT1A
    Product Status Active
    Capacitance 100 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)