    KYOCERA AVX 1206PC473KAZ1A
    Part No.:
    1206PC473KAZ1A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP CER SMD
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    FLEXITERM®
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    250V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order 1206PC473KAZ1A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206PC473KAZ1A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206PC473KAZ1A?
    Image 1206PC473KAZ1A
    Part Number 1206PC473KAZ1A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)