    KYOCERA AVX 1206PC472KAT2A
    Part No.:
    1206PC472KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206PC472KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER SMD
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    250V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1206PC472KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206PC472KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206PC472KAT2A?
    Image 1206PC472KAT2A
    Part Number 1206PC472KAT2A
    Product Status Active
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)