    KYOCERA AVX 1206PC102KAT1A
    Part No.:
    1206PC102KAT1A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206PC102KAT1A.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 250V X7R 1206
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1206PC102KAT1A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206PC102KAT1A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206PC102KAT1A?
    Image 1206PC102KAT1A
    Part Number 1206PC102KAT1A
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)