    KYOCERA AVX 1206GC471KAT3A
    Part No.:
    1206GC471KAT3A
    Description:
    CAP CER SMD
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    2000V (2kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order 1206GC471KAT3A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206GC471KAT3A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206GC471KAT3A?
    Image 1206GC471KAT3A
    Part Number 1206GC471KAT3A
    Product Status Active
    Capacitance 470 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 2000V (2kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)