    KYOCERA AVX 1206DD105KAT2A
    Part No.:
    1206DD105KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206DD105KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 1UF 35V X5R 1206
    Series:
    KGM - X5R
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.075" (1.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1206DD105KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206DD105KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206DD105KAT2A?
    Image 1206DD105KAT2A
    Part Number 1206DD105KAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - X5R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 35V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)