    KYOCERA AVX 12065A182JAT2P
    Part No.:
    12065A182JAT2P
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED12065A182JAT2P.pdf
    Description:
    CAP CER 1800PF 50V NP0 1206
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Capacitance:
    1800 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.050" (1.27mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 12065A182JAT2P on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 12065A182JAT2P price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 12065A182JAT2P?
    Image 12065A182JAT2P
    Part Number 12065A182JAT2P
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Capacitance 1800 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.050" (1.27mm)