    KYOCERA AVX 12063C184KAT2A
    Part No.:
    12063C184KAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED12063C184KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.18UF 25V X7R 1206
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.18 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 12063C184KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 12063C184KAT2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 12063C184KAT2A?
    Image 12063C184KAT2A
    Part Number 12063C184KAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.18 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)