    KYOCERA AVX 12061Z225KAT2A
    Part No.:
    12061Z225KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED12061Z225KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 2.2UF 100V X7S 1206
    Series:
    KGM - X7S
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X7S
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.070" (1.78mm)
    Datasheet:
    1. How to order 12061Z225KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 12061Z225KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 12061Z225KAT2A?
    Image 12061Z225KAT2A
    Part Number 12061Z225KAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - X7S
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7S
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.070" (1.78mm)