    KYOCERA AVX 100B6R2BW500XT
    Part No.:
    100B6R2BW500XT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED100B6R2BW500XT.pdf
    Description:
    CAP CER 6.2PF 500V P90 1111
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Porcelain Superchip® ATC 100B
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    6.2 pF
    Tolerance:
    ±0.1pF
    Voltage - Rated:
    500V
    Temperature Coefficient:
    P90
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss, Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1111 (2828 Metric)
    Size / Dimension:
    0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.102" (2.59mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 100B6R2BW500XT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 100B6R2BW500XT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 100B6R2BW500XT?
    Image 100B6R2BW500XT
    Part Number 100B6R2BW500XT
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Porcelain Superchip® ATC 100B
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 6.2 pF
    Tolerance ±0.1pF
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient P90
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss, Low ESL
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1111 (2828 Metric)
    Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.102" (2.59mm)