    KYOCERA AVX 100A8R2JT150XT
    Part No.:
    100A8R2JT150XT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED100A8R2JT150XT.pdf
    Description:
    CAP CER 8.2PF 150V P90 0505
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Porcelain Superchip® ATC 100A
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    8.2 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    150V
    Temperature Coefficient:
    P90
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss, Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0505 (1313 Metric)
    Size / Dimension:
    0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
    Height - Seated (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 100A8R2JT150XT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 100A8R2JT150XT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 100A8R2JT150XT?
    Image 100A8R2JT150XT1K 100A8R2JT150XT
    Part Number 100A8R2JT150XT1K 100A8R2JT150XT
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series Porcelain Superchip® ATC 100A Porcelain Superchip® ATC 100A
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 8.2 pF 8.2 pF
    Tolerance ±5% ±5%
    Voltage - Rated 150V 150V
    Temperature Coefficient P90 P90
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss, Low ESL High Q, Low Loss, Low ESL
    Ratings - -
    Failure Rate - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0505 (1313 Metric) 0505 (1313 Metric)
    Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
    Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm) 0.057" (1.45mm)
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm) 0.057" (1.45mm)