    KYOCERA AVX 100A0R6BW150XT
    Part No.:
    100A0R6BW150XT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED100A0R6BW150XT.pdf
    Description:
    CAP CER 0.6PF 150V P90 0505
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Porcelain Superchip® ATC 100A
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.6 pF
    Tolerance:
    ±0.1pF
    Voltage - Rated:
    150V
    Temperature Coefficient:
    P90
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss, Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0505 (1313 Metric)
    Size / Dimension:
    0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 100A0R6BW150XT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 100A0R6BW150XT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 100A0R6BW150XT?
    Image 100A0R6BW150XT
    Part Number 100A0R6BW150XT
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Porcelain Superchip® ATC 100A
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.6 pF
    Tolerance ±0.1pF
    Voltage - Rated 150V
    Temperature Coefficient P90
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss, Low ESL
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0505 (1313 Metric)
    Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)