    KYOCERA AVX 0805YD106MAT2A
    Part No.:
    0805YD106MAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0805YD106MAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 10UF 16V X5R 0805
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    KGM - X5R
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Datasheet:
    1. How to order 0805YD106MAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0805YD106MAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0805YD106MAT2A?
    Image 0805YD106MAT2A
    Part Number 0805YD106MAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - X5R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)