    KYOCERA AVX 08055E104MAT4A
    Part No.:
    08055E104MAT4A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED08055E104MAT4A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 50V Z5U 0805
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    Z5U
    Operating Temperature:
    10°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.051" (1.30mm)
    Datasheet:
    1. How to order 08055E104MAT4A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 08055E104MAT4A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 08055E104MAT4A?
    Image 08055E104MAT4A
    Part Number 08055E104MAT4A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient Z5U
    Operating Temperature 10°C ~ 85°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)