    KYOCERA AVX 08055C122KAT2A
    Part No.:
    08055C122KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED08055C122KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 1200PF 50V X7R 0805
    Capacitance:
    1200 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Datasheet:
    1. How to order 08055C122KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 08055C122KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 08055C122KAT2A?
    Image 08055C122KAT2A
    Part Number 08055C122KAT2A
    Product Status Active
    Capacitance 1200 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)